Mateusz Jendrczak z Zespołu Szkół nr 12 w Bydgoszczy wygrał wojewódzki konkurs geograficzny ,,Mapa bez tajemnic”. – To wielkie wyróżnienie i docenienie mojej pracy – opowiada zwycięzca.

17-letni bydgoszczanin okazał się najlepszy w sobotnim wielkim finale. Zjechało na niego dziesięciu młodych geografów ze szkół średnich naszego województwa, którzy okazali się najlepsi w poprzednich etapach. Oprócz mieszkańców naszego miasta pojawili się m.in. licealiści z Grudziądza, Inowrocławia i Torunia.

Finaliści odpowiadali na pytania o systemy rzeczne, położenie geograficzne państw, miast i krain, flagi narodowe, a nawet historię geografii. Właśnie z pytaniem z ostatniej kategorii największy problem miał zwycięzca. – Totalnie zaskoczyło mnie pytanie o historię kartografii. Nie udało mi się niestety odpowiedzieć na nie poprawnie. Pomyliłem się o jeden wiek – opowiada. Reszta pytań nie sprawiła jednak mu większych problemów.

Mimo sobotniego sukcesu, Mateusz nie wiąże swojej przyszłości z geografią. – Nauka tego przedmiotu rozwija mnie i daje mi wiele satysfakcji, ale w przyszłości zamierzam być architektem. Geografia pozostanie jednak na zawsze moją pasją – dodaje Jendrczak.

Tegoroczny konkurs był na niespotykanie wysokim poziomie.
– W tym roku uczestnicy zupełnie nas zaskoczyli. Tak wysokiego poziomu w historii konkursu jeszcze nie było. Wszyscy finaliści mieli mapę w małym palcu – mówi Mariola Mańkowska, organizator i pomysłodawca konkursu, na co dzień ucząca geografii w ZS nr12.

Gazeta.pl Drugie miejsce w finale zajął Piotr Jagielski z VLO z Torunia, a trzecie – Krzysztof Golik z Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy. Konkurs odbył się po raz szósty.