Geoportal tym się różni od Google Maps, że oferuje znacznie więcej informacji dla profesjonalistów zainteresowanych inwestycjami w naszym mieście, komunikacją, ochroną środowiska. Mapy otwierają się więc w większej liczbie warstw. Oprócz znanych z Google planu miasta i zdjęcia satelitarnego mamy warstwę geodezyjną z naniesionymi numerami i granicami poszczególnych działek, numerami wszystkich budynków, warstwę ochrony środowiska z rodzajami zieleni miejskiej. Zdjęcie satelitarne jest też znacznie dokładniejsze niż w Google – wystarczy spojrzeć na stadion piłkarski – w Google Maps są tylko fundamenty, w Geoportalu skończony obiekt.

Geoportal oferuje też odszukiwanie i wyznaczanie trasy, ale ta funkcja jest mniej wygodna niż w Google. Można za to policzyć dowolną powierzchnię lub długość dowolnego odcinka, czego Google nie oferuje. Z założenia informacje mają też być dużo częściej uaktualniane, wiele z nich nawet codziennie. – Aktualność danych to główne założenie portalu. Mamy świadomość, że na tyle będzie on popularny, na ile aktualny. Poza tym te dane są potrzebne do codziennej pracy urzędu, wielu wydziałów, więc będzie nam zależeć na ich aktualności – mówi Janusz Koza, sekretarz urzędu miasta.

Jak zapewnia Leszek Najgeburski z wydziału organizacyjnego UM, oficjalnie portal został przetestowany na przeglądarkach Windows Explorer i Firefox. Strony nie powinny się też zapychać. – Najcięższe elementy, a więc obrazki, są ładowane w drugiej kolejności, w wielkości odpowiednio dostosowanej. Poza tym technologia idzie naprzód, w razie potrzeb będzie można wzmacniać serwery i łącza – mówi Najgeburski.

Co ważne, każdy właściciel firmy służącej mieszkańcom lub atrakcyjnej nieruchomości będzie mógł ją dodać do mapy. Wystarczy skorzystać z takiej opcji i wysłać informację do administratora. Ten zweryfikuje, że takie dane są rzetelne i doda je do mapy. Czy będzie możliwe dodanie punktu „Tu oświadczyłem się Joasi?”. – Kto wie, może utworzymy taką warstwę jak strefa towarzyska, wtedy czemu nie – mówi Najgeburski.

Adres internetowy: http://gis.kielce.eu/Gazeta.pl