Lublin sprzed roku 1939 znacznie różnił się od współczesnego. Istniało wiele ulic, domów mieszkalnych, jak również gmachów użyteczności publicznej, które zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej.

Niemal cała dzielnica żydowska, zwana Podzamczem, uległa likwidacji wkrótce po wymordowaniu jej mieszkańców przez hitlerowców. W jej miejscu pojawił się zupełnie nowy układ urbanistyczny, skrywający sieć dawnych ulic oraz fundamenty budynków, które stały przy tych ulicach. Ślady dzielnicy żydowskiej zachowały się jedynie na starych fotografiach i dokumentach, przedwojennych planach oraz we wspomnieniach.
Dzięki połączeniu wielu elementów, odbudowaliśmy w przestrzeni wirtualnej miasto żydowskie z lat 30. XX wieku tę część Lublina, która bezpowrotnie zniknęła. Wiernie odtworzyliśmy wygląd ulic, placów i domów. Zebraliśmy też możliwie jak najwięcej informacji na ich temat, a także na temat ich mieszkańców. Materiały zostały uporządkowane w 608 oddzielnych plikach, z których każdy odpowiada dawnej posesji i nosi jej adres.


Makieta Lublina

Jak korzystać z makiety

Wprowadź adres makieta.teatrnn.pl Po uruchomieniu prezentacji makiety w Google Earth możesz spacerować ulicami dawnego Podzamcza i Starego Miasta lub obserwować je z lotu ptaka. Możesz również poszukać informacji na temat każdego z obiektów. Wystarczy kliknąć w przycisk “Pokaż informacje o budynkach” znajdujący się w lewym górnym roku ekranu. Po załadowaniu się znaczników możesz wybrać interesujący Cię adres. Makieta została wykonana ze zdjęć archiwalnych, ich jakość została tak dobrana aby makieta działała jak najlepiej na łączach internetowych o różnych prędkościach.

żródło: http://makieta.teatrnn.pl