Naukowcy z Uniwersytetu w Houston twierdzą, że zidentyfikowali największy pojedynczy wulkan na świecie – Masyw Tamu. Znajduje się on na dnie Pacyfiku i ma aż 310 tys. km kw., co czyni go jednym z największych wulkanów w Układzie Słonecznym.
.
Masyw Tamu był już wcześniej znany naukowcom, ale do tej pory nie było jasne, czy jest jednym wulkanem, czy składa się z wielu. Dopiero po wieloletnich badaniach specjaliści stwierdzili, że tworząca go masa bazaltu pochodzi z jednego źródła erupcji położonego blisko jego centrum.
.
Lokalizacja wulkanu.

Masyw Tamu pokrywa powierzchnię około 310 km kw. Czyni go to aż o 60 razy większym niż Mauna Loa na Hawajach, który jest największym aktywnym wulkanem na Ziemi i jednym z największych w Układzie Słonecznym. Ponadto Masyw Tamu ma niezwykle małe nachylenie zboczy – od 1 do 0,5 stopnia. Wznosi się na wysokość około 4000 metrów nad poziomem dna oceanicznego, a jego szczyt znajduje się zaledwie 2 km pod powierzchnią oceanu.

Masyw Tamu znajduje się około 1600 km na wschód od Japonii i powstał 145 mln lat temu. – W skali geologicznej Masyw Tamu powstał jednak w krótkim czasie, czyli w ciągu od jednego do kilku milionów lat – zaznacza w rozmowie z BBC News William Sager z Uniwersytetu w Houston.

źródło: Gazeta.pl