Najdokładniejsza w historii mapa Marsa jest dostępna w internecie.

Do stworzenia mapy wykorzystano niemal 21 tyś. obrazów, zebranych przez satelitę Mars Odyssey. Zdjęcia wykonano korzystając z wielozakresowej kamery pracującej w podczerwieni, czyli THEMIS (ang. Thermal Emission Imaging System). Następnie sklejono je razem w nową mapę Marsa.

Philip Christensen, dyrektor Mars Space Flight Facility, mówi:

Połączyliśmy obrazy z kartograficzną siatką kontrolną zapewnioną przez Amerykański Urząd Geologiczny, który zamodelował także optykę systemu THEMIS. To pozwoliło nam wyeliminować wszelkie zniekształcenia wywołane przyrządami, w wyniku czego elementy ukształtowania powierzchni zostały zaznaczone z dokładnością do kilku pikseli. W efekcie otrzymaliśmy najdokładniejszą z dotychczasowych mapę Marsa.”

Nową mapę można ściągnąć stąd: http://www.mars.asu.edu/maps/?layer=thm_dayir_100m_v11, a w dla użytkowników o dobrym łączu i komputerze który poradzi sobie z obrazami o gigabajtowych rozmiarach, stąd: http://www.mars.asu.edu/data/thm_dir_100m.

Komplet zdjęć Marsa, poczynając od lat 70, można obejrzeć na tej stronie: http://themis.asu.edu/maps

Misja Mars Odyssey została wystrzelona w kwietniu 2001, a dotarła na czerwoną planetę w październiku tego samego roku. Działania naukowe rozpoczęły się w lutym 2002. Misją zarządza JPL, zaś głównym wykonawcą jest Lockheed Martin.

Gazeta Technologie