Brytyjski rząd uruchomił nową funkcję aplikacji Google Earth, pokazującą potencjalne zmiany klimatu wywołane wzrostem temperatury na świecie o cztery stopnie.

Na interaktywnej mapie widoczne są zmiany, jakie zajdą na świecie, jeśli nie zostanie powstrzymana emisja gazów cieplarnianych. Najważniejsze z nich to skokowy wzrost temperatury w Arktyce oraz znaczny wzrost temperatury na kontynentach w porównaniu do mórz.

Do stworzenia aplikacji wykorzystano analizy naukowców z brytyjskiego instytutu badawczego, Met Office Hadley Centre – informuje agencja AFP. – Mapa ta ma na celu wzmocnić naszą determinację do podjęcia działań przeciwko zmianom klimatu wywołanym działalnością człowieka – powiedział przedstawiciel ministerstwa ds. energetyki i zmian klimatu Gregory Barker.

– Jeśli emisje gazów nadal będą rosły, średnia temperatura na świecie podniesie się o cztery stopnie jeszcze przed końcem tego stulecia, być może już w 2060 roku – dodała Vicky Pope z Met Office.

Mapę można zobaczyć pod adresem www.fco.gov.uk/google-earth-4degrees.kml. Aby uruchomić aplikację, należy najpierw zainstalować program Google Earth.

gazeta.pl