Niedługo będzie grafika. Z rysem historycznym, zdjęciami. Za opracowanie zupełnie szczegółowej mapy Bydgoskiego Przedmieścia wzięli się studenci geografii UMK. – Do jej zrobienia wykorzystamy zdjęcia lotnicze – mówi Małgorzata Wojnowska, studentka piątego roku. – Podobnie jak w Google Maps i Zumi będzie można zmieniać skalę, aby zobaczyć konkretną ulicę. Gdy klikniemy na jakiś punkt, pojawią się zdjęcia budynku z poziomu ulicy i krótki opis: w którym roku powstał dom, czy mieszkał tam ktoś sławny, inne ciekawostki – zależnie, co uda nam się dowiedzieć.

Autorzy projektu umieszczą w sieci nie tylko własne fotografie i materiały historyczne, ale też zdjęcia Ernesta Wińczyka, który pracuje ze Stowarzyszeniem Bydgoskie Przedmieście (SBP) nad ilustrowaną historią dzielnicy. – Przez ostatnie dwa-trzy miesiące zrobiłem 47 zdjęć miejscowej architektury, np. gmachu Dyrekcji Lasów Państwowych czy budynków mieszkalnych. Niekiedy wstawałem o piątej rano, żeby trafić na odpowiednie światło – mówi Wińczyk. Młodzi geografowie zamierzają korzystać z GIS, czyli specjalnego systemu informacji geograficznej, później także z technologii Flash. Zaznaczają, że zajmą się tylko najważniejszymi budowlami w różnych stylach architektonicznych, które decydują o obliczu starych części Bydgoskiego. Informacji do notek dostarczą pasjonaci z SBP.

Skąd pomysł? – Wpadliśmy na to, wracając z zajęć terenowych w Szczecinie. Mieszkam na Bydgoskim od trzech pokoleń, jeden kolega niedawno się tu wprowadził – tłumaczy Wojnowska. – Robimy to, by rozwinąć nasze umiejętności i przedstawić dzielnicę.

Mapa dzielnicy ma być gotowa najwcześniej za pół roku. Pojawi się na stronie internetowej SBP: Bydgoskie.blox.pl. – Super rzecz – ocenia Paweł Kołacz ze Stowarzyszenia. – To szerszy trend: widać, że studenci coraz bardziej interesują się Bydgoskim. W tej chwili powstają o nim cztery prace magisterskie.
Być może w przyszłości interaktywny projekt geografów wzbogaci się o bazę sklepów, aptek i punktów usługowych. – Mamy już sporo informacji. W czerwcu podzieliliśmy dzielnicę, każdy wyruszył w teren i zebrał dane, gdzie co jest – mówi Wojnowska.

Nad projektem pracuje czworo studentów piątego roku geografii. Obok Wojnowskiej są to: Maciej Sułek, Joanna Wenta i Piotr Wojciechowski. Opiekunem grupy jest dr Mieczysław Kunz z zakładu kartografii, teledetekcji i systemów informacji geograficznej UMK.

Gazeta.pl