Informacja troche spozniona, ale moze TVP3 powtorzy ten ciekawy serial w godzinach dostępnych dla ludzi pracujących i uczących się.TVP3 news

Oto krótkie opisy znalezione na stronach TVP3.Odcinek pierwszy.


Rok 1507. Mapa Waldseemullera.Odcinek pierwszy opowiada o niezwykłej mapie świata stworzonej przez mnichów kartografów w Lotaryngii w 1507 roku. Na mapie tej uwieczniono po raz pierwszy kontury obu Ameryk, Ocean Spokojny i nazwano nowy kontynent Ameryką.

To było istne trzęsienie ziemi dla uczonych Europy XV i XVI w. Przewróciło do góry nogami cały ówczesny obraz świata oparty na Biblii i mitologii starożytnej.


Mapa Waldseemullera i Ringmanna stała się najpopularniejszym wydaniem w Europie. Do dziś ocalał niestety tylko jeden jej egzemplarz, który od Niemiec zakupił Kongres USA.
-=-

Odcinek drugi.


Atlas Merkatora – 1572 rok.
1572 rok. Król Anglii Henryk VIII, panujący w pierwszej połowie XVI wieku, broni się przed sojuszem Francji i Szkocji. Potrzebuje do tego specjalnych, precyzyjnych map. Te może mu sporządzić tylko najlepszy kartograf świata – Merkator. I tu zaczyna się niesamowita historia szpiegowska…

Merkator i jego kolega John Elder są szpiegami. Zdradzają tajemnice swych map wrogom Anglii. Przez całe dziesięciolecia kradną dane kartograficzne dla Francji i Szkocji; to znów zdradzają je dla angielskich pieniędzy.

I dziś istnieją złodzieje cennych map. Tak to kartografia i szpiegowanie połączyły się w jedno….

-=-

Odcinek trzeci – ostatni.


Mapy do inwazji w dniu „D”
Podczas II wojny światowej Alianci planowali odbicie kontynentu Europy z rąk hitlerowców. Wybór padł na brzegi Francji, na Normandię, ale brakowało map.


Tak zaczęły się bohaterskie prace, zbierania danych dla kartografów alianckich. Zbierał je francuski ruch oporu, często ryzykując życie, oraz brytyjscy piloci RAF-u, latający bardzo nisko nad ziemią i to całkowicie bez broni!
Zdjęcia, które robili były potem analizowane i przekształcane w drobiazgowe mapy. Oto opowieść o ryzyku, śmierci i bohaterstwie ludzi, którzy przyczynili się do realizacji inwazji w 1944r na Normandię i skrócenia tym samym wojny.


(żródło: TVP.pl)