Tatry i Podtatrze. Atlas Satelitarny 1:15 000 – to najdokładniejszy wydany drukiem, jednolity obraz całych Tatr i ich szeroko rozumianych podnóży. Dzięki doskonałym warunkom pozyskania głównego zdjęcia satelitarnego jest to obraz wiernie oddający rzeźbę skał i szatę roślinną, nie zniekształcony uproszczeniami czy generalizacją kartograficzną.

Atlas zawiera łącznie 240 stron w formacie 24×34 cm: 32 strony części tekstowej plus 208 stron map satelitarnych wraz z indeksem. Oprawa twarda, szyta, okładka kolorowa; całość Atlasu została wydrukowana w kolorze na papierze kredowym. Firma GEOSYSTEMS dołożyła wszelkich starań by wydawnictwo łączyło wysoki poziom edytorski z bogactwem treści.

Poza samymi Tatrami (i to tylko Tatrami Polskimi lub Tatrami Wysokimi) dla tego terenu nie został wydany drukiem łączny obraz lotniczy lub satelitarny. Ponadto wiele terenów u podnóży, zwłaszcza pasm granicznych oraz pogórzy po północnej stronie, do dziś nie miało opublikowanych jednolitych zwykłych map o skalach dokładniejszych niż 1 : 50 tys. Bogactwo zidentyfikowanych obiektów topograficznych i nazw niemal wyczerpuje dostępną literaturę kartograficzną i przewodnikową.

Atlas jest więc pierwszym tak dokładnym i ujednoliconym obrazem kartograficznym obszaru Tatr i Podtatrza. Nieodłączną częścią Atlasu jest płyta CD-ROM z aplikacją Tatry i Podtatrze 3D. Aplikacja, bazująca na oprogramowaniu firmy Leica Geosystems Virtual Explorer, jest przeznaczona dla systemu Windows i może być uruchomiona na niemal każdym domowym komputerze PC.
Tatry i Podtatrze 3D to fotorealistyczna sceneria powstała przez rozpięcie na trójwymiarowym modelu terenu Tatr obrazu satelitarnego SPOT co umożliwia eksplorację Tatr z pułapu lotniczego z dowolnej wysokości. Sceneria zawiera szereg warstw tematycznych (miejscowości, szczyty, przełęcze, jeziora, szlaki turystyczne) i obsługuje kilka trybów nawigacji.

screen1

Na płycie zamieszczono również instrukcję obsługi w języku polskim.


screen2

Dokładność i realizm scenerii znacznie przewyższa inne znane dziś ogólnodostępne źródła 3D. Płyta została przygotowana jako suplement do Atlasu i nie jest dostępna w sprzedaży oddzielnie.