14.8.Waszyngton (PAP/Reuters) – W piątek rozpocznie się amerykańska ekspedycja naukowa, mająca sporządzić mapę części dna morskiego Arktyki, aby ustalić, czy można uznać ją za fragment terytorium USA – powiadomiła w poniedziałek agencja Reutera.

Misja amerykańskiego lodołamacza Healy potrwa cztery tygodnie. Naukowcy mają w tym czasie sporządzić mapę podmorskiego Wzniesienia Czukockiego, rozciągającego się około 800 km na północ od Alaski. Pozwoli to stwierdzić, czy obszar ten może na mocy Konwencji ONZ o Prawie Morza zostać uznany za przynależny Stanom Zjednoczonym.

Choć wyprawa amerykańskich naukowców na Arktykę zbiega się w czasie z podobnymi operacjami badaczy rosyjskich i duńskich, Amerykanie zapewniają, że ich misja nie wpisuje się w tę rywalizację. Jak twierdzą, wyprawa jest elementem szerszych badań prowadzonych od lat. Poprzedziły ją dwie podobne misje w latach 2003 i 2004.

USA nie są sygnatariuszem Konwencji ONZ o Prawie Morskim, ale organizujący ekspedycję naukowcy z Amerykańskiej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) oraz Uniwersytetu w New Hampshire twierdzą, że Waszyngton może ją wkrótce podpisać.

W myśl owej konwencji, każdy nadmorski kraj ma prawo do 200 mil morskich swojego szelfu kontynentalnego wraz z jego naturalnymi bogactwami. Jednak strefę tę można przedłużyć, jeśli kraj spełnia odpowiednie geologiczne kryteria. Amerykańska misja będzie za pomocą echosondy poszukiwała na dnie m.in. cech dowodzących, że jego część jest przedłużeniem amerykańskiego szelfu kontynentalnego.(PAP)Gazeta.pl