„Wrocław i Śląsk w ikonografii, kartografii i medalierstwie” to tytuł wystawy przedaukcyjnej, która została w czwartek otwarta w Muzeum Militariów we Wrocławiu. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 900 eksponatów, przede wszystkim planów miast, grafik, rysunków i zabytków medalierskich.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Ewa Pluta, najliczniejszą grupę eksponatów na wystawie stanowią plany oraz rysunki i grafiki przedstawiające panoramę miast. „Tego rodzaju eksponatów jest ponad 500, przedstawione są na nich miasta z Dolnego, Górnego i Opolskiego Śląska” – powiedziała Pluta.

Dodała, że w tej grupie eksponatów najliczniej reprezentowany jest Wrocław, który można zobaczyć na blisko 120 planach, grafikach i rysunkach. Wśród nich znajduje się wyjątkowa grafika, która jest kopią najstarszego znanego widoku Wrocławia z „Kroniki Świata” wydanej w Norymberdze w 1493 r.

„Na szczególną uwagę zasługuje również komplet kolorowych widoków Wrocławia według F.B Wernera wydanych przez Engelbrechta w połowie XVIII w.” – powiedziała Pluta. Na wystawie oprócz eksponatów przedstawiających śląskie miasta znalazły się również ryciny związane z wojnami śląskimi i napoleońskimi, mapy, starodruki, pocztówki i fotografie. Wśród pokazanych medali znalazły się m.in. eksponaty związane z historią Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wszystkie prezentowane eksponaty zostaną wystawione na aukcję, która odbędzie się 12 grudnia 2009 r. Aukcję prowadzi szczeciński antykwariat Wu-eL. „Dzięki porozumieniu z antykwariatem wrocławianie mają okazję obejrzeć eksponaty, których nie znajdą w muzeach. Są to rzeczy pochodzące ze zbiorów prywatnych i zbiorów antykwarycznych” – powiedziała Pluta.

W Muzeum Miejskim Wrocławia dostępne są już katalogi aukcyjne. Najdroższym wystawionym na aukcję eksponatem jest niespotykana w polskich zbiorach grafika z ok. 1710 r., przedstawiająca scenę bitwy pod Wschową w czasie wojny Północnej. Jej cena wywoławcza to 28 tys. zł.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 10 grudnia.

Gazeta.pl